مزرعه-خورشیدی

نیروگاه خورشیدی برای مزارع ، دامداری ، مرغداری و …

نحوه محاسبه برق مصرفی

نحوه محاسبه برق مصرفی توسط مزرعه ، دامداری ویا منزل مسکونی تفاوتی نمیکند و تنها به میزان استفاده از برق بستگی دارد از رو برای پایین آوردن هزینه باید از مصرف کننده های بهینه استفاده کرد.

 بطور مثال پرژکتور های نصل قدیم ۱۵۰ تا ۲۰۰ وات هستند که میتوان به جای آنها از پرژکتورهای نصل جدید که بین ۲۰ تا ۵۰ وات هستند استفاده کرد.

حال فرض کنید میخواهید ۱۰ لامپ که ۵ عدد از آنها ۹ وات برای قسمت نگهبانی و اداری به مدت ۲ساعت جمعا ۱۰ ساعت و ۵ تای آنها در سوله با توان ۲۰ وات به مدت ۳ ساعت روشن کنید و قسمت اداری نیز شامل یخچال و کولر آبی است.

نکته: یخچال ممکن است تمام ساعات شبانه روز روشن باشد ولی عامل اصلی مصرف به کمپرسور آن بستگی دارد که به میزان زیاد ۸ ساعت در نظر گرفته میشود.

 محاسبه

اگر از یخچال کوچک هتلی که میزان تغریبی مصرف آن ۱۵۰ وات باشد و تلویزیون با مصرف حدود ۱۲۰ وات که به مدت ۳ ساعت روشن باشد استفاده کنیم به صورت زیر محاسبه میشود :

  1.  لامپ ۹ وات  :   ۲× ۵× ۹=۹۰ وات
  2.  لامپ ۲۰ وات :  ۳× ۵× ۲۰=۳۰۰ وات
  3.  یخچال ۱۵۰ وات :  ۸× ۱۵۰=۱۲۰۰ وات
  4. تلویزیون ۱۲۰ وات : ۳× ۱۲۰=۳۶۰ وات
  5. کولر آبی ۳۵۰۰ با مصرف ۶۰۰ وات به مدت ۴ ساعت :  ۴× ۶۰۰=۲۴۰۰ وات
  6.  ۳۰۰ وات برای مصرف پیشبینی نشده

مصرف کلی ۴۳۵۰ وات است اگر فرض کنیم ۵ ساعت در روز تابش داشته باشیم البته به دلیل اعمال برخی ضرایب تابش موثر ۴ ساعت محاسبه میشود.

لذا شما نیاز به ۱۱۶۰ وات پنل خورشیدی دارید که با استفاده از ۴ عدد پنل ۳۷۰ وات و ۴ عدد باتری ۱۲ ولت ۱۰۰ تا ۱۵۰ آمپر با فرض اینکه تمامی روزها آفتابی باشد در غیر این صورت معمولا از ۲ باتری اضافه برای بک آپ نیز باید استفاده کرد.

مورد بعدی شارژ کنترلر و اینورتر است که وظیفه شارژ کنترلر ارسال برق تولیدی از پنل به باتری ها است و اینورتر برق ذخیره شده در باتری ها را تبدیل به AC و ۲۲۰ ولت میکند که برای این مثال یک شارژ کنترلر ۴۵ آمپر و اینورتر ۲۰۰۰ وات کافی است.

مزرعه-خورشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *